HR-фахівець працює в високоінтелектуальному середовищі. Йому доводиться планувати і аналізувати свою роботу, звітувати перед керівництвом, взаємодіяти з керівниками всіх рівнів компанії, а також спілкуватися в професійному середовищі.
HR – це робота з людьми, саме тому важко назвати її елементарної. Необхідно мати певні компетенціями та навичками, так як часто HR-фахівець – це перша людина, якого бачать кандидати на співбесіді, або перший, з ким знайомляться при прийомі на роботу. Робота HR-менеджера – комплексна і набагато складніше, ніж здається на перший погляд.
Справжній фахівець в області HR повинен не тільки знати всі аспекти і нюанси стратегії управління людськими ресурсами, бачити те, як її потрібно реалізувати в рамках свого підприємства, але і прекрасно розбиратися в тому напрямку бізнесу, де веде свою діяльність його компанія.
НR-менеджеру доводиться багаторазово і доступною мовою (для фахівців різного рівня і компетенції) пояснювати завдання і перспективи, вести роз'яснювальну роботу, пояснюючи все вигоди того чи іншого кроку, його доцільність та необхідність.
Завдання і функції HR-менеджера залежать від структури організації, кількості співробітників, цілей компанії. При цьому зазвичай управлінського досвіду і знання психології недостатньо для успішної роботи на посаді HR-менеджера. Необхідно також мати і спеціальні навички: техніки пошуку та підбору персоналу, розробки та впровадження систем мотивації, адаптації, оцінки і так далі. Тобто неспеціалісту буде складно орієнтуватися в цій області. З іншого боку, разових "геніїв-самоучок" ще ніхто не відміняв, так що керівник цілком може випробувати кандидата, просто попросивши викласти його бачення діяльності HR-менеджера.