Як мотивувати ІТ спеціалістів? 5 Порад.

У ХХІ столітті фінансова мотивація, тобто зарплати та премії є зовсім не ефективними для ІТшників.
Чому? ІТ - це не просто передові новітні технології, це зовсім інша корпоративна культура, де для працівника є важливим ставлення та середовище для роботи.
У ХХІ столітті фінансова мотивація, тобто зарплати та премії є зовсім не ефективними для ІТшників. Чому?
ІТ - це не просто передові новітні технології, це зовсім інша корпоративна культура, де для працівника є важливим ставлення та середовище для роботи.

Тож давайте розбиратися як мотивувати команду та не втратити цінні кадри. Про це, та навіть більше у нашій статті!

Не будемо багато писати. Наш чек-лист з порадами мотивації:
Комфортне офлайн та онлайн середовище
Звісно в чистому, світлому офісі та опен-спейсі працювати набагато приємніше, аніж в запиленому кабінеті. Але це, ще не все!

Подбайте про інтер'єр, комфорт кожного співробітника, наявність ігрової кімнати, кімнати відпочинку, кухню. Якщо приміщення не дозволяє, то створіть хоча б куточок для відпочинку. Команда не повинна просиджувати увесь робочий час за одним столом.

Щодо онлайн середовища, то окрім системи, де ваша команда працює по технічним завданням, подбайте про середовище комунікації, де будуть вирішуватись позаробочі питання, де команда може вільно спілкуватися, жартувати тощо.
Подарунки та бонуси
Надзвичайно важливим є привітальні подарунки, невеликі презенти у вигляді брендованих матеріалів на свята, Дні народження. ІТ спеціалісти з задоволенням користуються чашками, носять рюкзаки та шкарпетки з брендом Вашої фірми. Це не лише практично, а й дієво як додатковий маркетинговий інструмент.

Бонуси - це оплата курсів, відвідування спортивного залу, англійської мови, корпоративний засіб пересування тощо.
Тімбілдінги, конференції
А саме спільні завдання, не лише відпочинок. Влаштовуйте мітапи, "зіштовхуйте" учасників команди, створюйте конкуренцію.

Комунікація, спілкування - дружня атмосфера - ефективний результат.

Корпоративи, спільний відпочинок, участь в марафонах, конкурсах, конференціях також принесуть кращий ефект та показують, що компанія дбає про своїх робітників. До того ж, сучасний програміст, як показує статистика, веде малорухливий спосіб життя і тому у HR чи Event-менеджера виникає завдання "рухати" ІТшніка, піклуватись про його емоційний та фізичний стани.
Можливість розвитку
Найкраща мотивація для зрілої людини - це усвідомлення, що саме тут вона може розвиватися, ставати краще та успішніше у своїй професії.

Постійно нагадуйте про кар'єрний ріст, порадьте літературу, вебінари, різні канали саморозвитку.
Команда в соціальних мережах
Ведіть блог в соціальних мережах, або прямо на сайті від ім'я команди, діліться їх досягненнями, ідеями, ініціативами. Часто, саме ця публічність мотивує інших до роботи над собою, до нових перемог, здачі атестацій, саморозвитку.

Такий спосіб мотивації принесе подвійний ефект, адже так, Ви станете ближче до свого клієнта. Він буде персоналізувати Вас як команду живих людей, а не ботів та роботів. Покажіть свою корпоративну культуру, цінності, і клієнт обов'язково розділить їх з Вами.
Сучасні програмісти - це дорослі діти, що можуть пожертвувати більшою фінансовою компенсацією заради бонусів, корпоративних цінностей та сприятливої атмосфери.

Ваша команда - це друзі, сім'я, колеги, зробіть усе можливе для їх комфорту.

Хочеш отримати професію IT HR менеджера, залишай заявку!
Забронюй місце в групі зі знижкою 35%!

Залиши заявку
Сформуємо цілі
Визначимо рівень знань



Розповімо про навчальну платформу
Для того, щоб отримати актуальну інформацю
про умови навчання, ціни і т.д., залиши заявку. Найближчим часом з тобою зв'яжеться наш менеджер, щоб відповісти на запитання.